Вінницька міська централізована бібліотечна система

Історія біліотек Вінниці

Сторінки історії

3 квітня 1973 року виконком Вінницької міської Ради депутатів трудящих приймає рішення про відкриття центральної міської бібліотеки. Спочатку штат бібліотеки у складі її директора Наталії Миколаївни Ошуркової, методиста Софії Петрівни Уманської та бібліотекаря відділу комплектування Ніни Іванівни Кисельової. Бібліотека містилася в кімнатці міської бібліотеки № 8 (вул. Червоноармійська, 39).

Методист Валентина Іванівна Кузнецова стала четвертим спеціалістом, що поповнив штат новонародженого закладу культури. Ці спеціалісти виконували функцію методичного центру для міських книгозбірень та займалися комплектуванням фонду центральної бібліотеки. Наказ № 43 обласного управління культури

від 4 травня 1973 року: "В зв'язку з відкриттям З квітня 1973 року у м. Вінниці міської центральної бібліотеки... "

4 травня 1973 року на підставі Наказу № 43 Вінницьке обласне управління культури своїм Наказом № 43 зобов'язало "директора Вінницької міської бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва Філіповського І. М. передати з фондів бібліотеки для укомплектування книжкового фонду Вінницької міської центральної бібліотеки 75 тис. томів книг актуальної суспільно-політичної, виробничої художньої та іншої тематики". Таким чином, левову частку фонду міської книгозбірні склали надходження саме з ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

8 липня 1973 року відбулося засідання постійної комісії з культурно-масової роботи міської ради депутатів трудящих у складі 15 чоловік (протокол № 1). Серед інших питань розглядався "стан та перспективи розвитку культосвітніх закладів міста". Серед заходів заплановано "до кінця року відкрити центральну міську бібліотеку по Хмельницькому шосе, 4 з фондом 150 тис. книг, штатом близько 40 чоловік".

17 січня 1974 року "у зв'язку з завершенням будівництва приміщення для центральної міської бібліотеки виконком міської ради депутатів трудящих вирішив:

1.відкрити з 1-го січня 1974 року центральну міську бібліотеку по Хмельницькому шосе, 4;

2.покласти на центральну міську бібліотеку координацію діяльності бібліотек всіх відомств і організацій міста незалежно від їх відомчої підпорядкованості,надання їм методичної та практичної допомоги;

3. Зобов'язати міський відділ культури (тов. Кавка В. Г.) до комплектування кадрами, книжковим фондом та необхідним бібліотечним обладнанням " (Рішення № 14)"

Для книгозбірні виділили приміщення на першому поверсі в житловому будинку за адресою Хмельницьке шосе, 4 загальною площею 1075,7 кв. м. Урочисте відкриття книгозбірні відбулося І червня 1974 року. Штат працівників розширився за рахунок молодих спеціалістів, випускників середніх та вищих спеціальних навчальних закладів.

28 квітня 1975 року Постановою Ради Міністрів УРСР бібліотеці було присвоєно ім'я Героя Радянського Союзу І. В. Бевза.

Першим директором бібліотеки стала висококваліфікований спеціаліст Наталія Миколаївна Ошуркова. На її плечі лягли всі організаційні та господарчі клопоти по новоствореній книгозбірні.

4 листопада 1976 року Наказом № 88 Вінницького міського відділу культури державні масові бібліотеки міста було переведено на централізовану систему обслуговування населення книгою. Відповідно до цього наказу Наталію Миколаївну Ошуркову було призначено директором централізованої бібліотечної системи державних масових бібліотек міста. Н. М. Ошурковій було доручено укомплектувати ЦБС штатами, розробити положення про відділи та філії та посадові інструкції співробітників, замовити необхідну бібліотечну техніку.

26 квітня 1979 року Наказом Вінницького міського відділу культури на посаду директора централізованої бібліотечної системи була призначена Ніна Іванівна Кисельова. На посту керманича організації вона перебувала до квітня

2003 року. На цей час припав період найбільшого розквіту бібліотечної мережі, яка поступово об'єднала в своєму складі 23 книгозбірні. У важкі 90-ті роки Н. І. Кисельова зуміла зберегти колектив ЦБС та й сама система втратила лише дві бібліотеки.

1 квітня 2003 року на посаду Вінницької бібліотечної мережі була призначена Ніна Іванівна Скорик. Під її керівництвом було розпочато процес інформатизації міських книгозбірень. Для того, щоб не перетворитися у музеї, сучасні бібліотеки повинні йти в ногу з науково-технічним прогресом. Майбутнє є тільки у тих бібліотек, які можуть застосовувати в своїй роботі три принципи: по-перше, накопичення інформації на паперових або електронних носіях, по-друге, участь у створенні національних або світових електронних пошукових систем (електронних каталогів), по-третє, забезпечення якнайширшого доступу до інформації широким верствам населення. У 2003 році в ЦМБ з'явився перший комп'ютер: його презентував бібліотеці благодійний фонд Петра Порошенка.

У червні 2004 року, на 30-річчя ЦМБ, міське управління культури подарувало книгозбірні ще два комп'ютери та автоматизовану інформаційну бібліотечну систему міні ІРБІС32. Тоді ж директор Європейского університету фінансів та бізнесу подарував бібліотеці сканер. Було розпочато роботу по створенню електронного каталогу. На жаль, міні програма дозволяла створювати базу даних об'ємом у 25 тис. записів.

В липні 2008 року за особистим дорученням міського голови В. Б. Гройсмана, з метою повної автоматизації усіх бібліотечних процесів у центральній міській бібліотеці було придбано автоматизовану інформаційну бібліотечну систему ІРБІС64. Тоді ж було розпочато роботу по електронній обробці нових видань у відділі комплектування та обробки літератури.

1 вересня 2008 року на базі центральної міської бібліотеки розпочато реалізацію пілотного проекту «Заочний абонемент» (Україна). Його мета -забезпечення української провінції сучасними й актуальними інформаційними матеріалами з Німеччини і про Німеччину. Правила користування «Заочним абонементом» викладено на сайті за адресою http://www.goethe.de/ukraine. З метою значного поліпшення якості обслуговування користувачів, задоволення суспільних, наукових, професійних та навчальних потреб жителів міста, 29 серпня 2008 року на базі центральної міської бібліотеки, відкрито комп'ютерний читальний зал.

18 лютого 2011 року відбулося офіційне оголошення переможців другого раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» за програмою Бібліоміст. Серед фіналістів — чотири бібліотеки-філії Вінницької ЦБС. Бібліотеки-філії № 7, 8, 13, 21 у липні-вересні отримали новітнє комп'ютерне обладнання. 30 вересня о 9-00 відбудеться урочисте відкриття Інтернет-центрів в цих книгозбірнях за участю міського голови В. Б. Гройсмана та директора програми "Бібліоміст" в Україні пана Матея Новака. Заявку-переможницю на грант склали головний методист ЦМБ Людмила Павлівна Домашевська та директор ЦБС Ніна Іванівна Скорик.

16 вересня 2011 року директором Вінницької міської ЦБС призначено депутата Вінницької міської ради Володимира Володимировича Малініна.

Сучасна ситуація в суспільстві поставила бібліотеки перед необхідністю переглянути своє призначення та сфери інтересів, по новому визначити цілі та завдання діяльності, переосмислити свою роль і місце в житті суспільства, зробивши соціальний аспект. У 2012 році бібліотеки ВМЦБС активно включились у конкурсну діяльність: за участь у щорічній акції «Новорічний настрій» на краще оформлення закладу до різдвяних свят ,бібліотеки отримали:

- №8 – 5 тис. грн.,

- №13 – 2,5 тис. грн.

На базі ЦБС створена благодійна організація «Відкрита книга», через Благодійний фонд «Відкрита книга» у серпні 2012 році виграв проект «Коучінги та консультації із стратегічного планування» Громадської організації «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» та отримав кошти на проведення тренінг - семінару для бібліотечних працівників , який відбувся 20-21 вересня. Вартість проекту – 940 у.о.

14 вересня 2012 подана заявка на участь у конкурсі «Сучасна бібліотека іде в люди», оголошеного програмою «Бібліоміст». Конкурс мав назву «Абонементна служба книжкової навігації», заявка подана на бібліотеку – філію № 11.

На початку жовтня 2012 року прийшло повідомлення про перемогу бібліотеки-філії №1 / 1-е місце / в конкурсі бібліотечного дизайну «Бібліотечний фен-шуй»,проведеного Українською бібліотечною асоціацією (УБА) та програмою «Бібліоміст» до Всеукраїнського дня бібліотек.

Упродовж 2012 року структурні підрозділи ЗК «ВМЦБС» брали активну участь у міському проекті «Мистецькі вихідні»

28 серпня 2013 року директором ВМ ЦБС призначено Ірину Олексіївну Івасюк. У січні 2013 року ЦМБ ім.Бевза взяла участь у11 раунді проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами «Маркетинг і реклама у бібліотеках». Проект має назву «Бібліотека вихідного дня».

У міських книгозбірнях, з урахуванням індивідуальних інтересів та уподобань відвідувачів працює 50 гуртків та клубів за інтересами, спрямовані на різні вікові групи користувачів. Про ефективність роботи цих творчих об’єднань красномовно свідчить кількість гуртківців та клубівців - 8501 особа, які упродовж року відвідали 652 засідання.

Крім власного веб-сайту( http://www.vinbiblio.com.ua), створені та постійно поповнюються 8 блогів:

o Бібліовін:www.bibliovin.blox.ua

o ЦМБ ім.. І. Бевза: vincmb.blogsport.com(30300звернень)

o філія №1: http://biblioteka-1krupskaya.blogspot.com/(3925)

o ЦДБ: cdbvin. blogsport.com (8320)

o філія №8 http://biblioteka-8vinnica.blogspot.com/(660)

o філія №11 http://biblioteka-11-vinnica.blogspot.com/(710)

o філія №12 http://biblshevchenkovn.blogspot.com/(1750)

o філія №13 http://biblioteka-13-vinnica.blogspot.com/(1920)