Вінницька міська централізована бібліотечна система

Школа та бібліотека: вектори співпраці

11.02.2021

 

 
Історія - це не тільки дати та хронологія, а живі подробиці життєвих шляхів і доль. І дізнаємось ми про них  завдяки людям, що по крупинках збирають різноманітну інформацію, на основі якої можна відтворити картини минулого. Важко сповна оцінити велич Янівського замку, колишнього панського маєтку графа Холоневського, що сьогодні слугує приміщенням Іванівської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернат. Зустріч працівників Вінницької міської централізованої бібліотечної системи з учнівсько-педагогічним колективом  школи стала чудовою нагодою поринути в  історичні дослідження мальовничого селища Калинівського району.
 
Цікаві подробиці та невідомі факти створення замку, що має історію в понад 300 років ми дізналися під час екскурсії по інтернату: після Другої світової війни, покинутий палац був перетворений радянською владою в сиротинець, а потім - в школу-інтернат для дітей, яка діє донині. У палаці залишились чотири кутові вежі, фрагменти стін, мармуровий та колонний зали з ліпними елементами, які зараз служать як актова та спортивна зали. Найбільше працівники освітнього закладу, шкодують, що не вдається відслідкувати долю бібліотеки.10 тисяч книг під час Першої світової війни  возами відправили до Кам’янця-Подільського, але жодна з підвод не прибула до місця призначення.
 
В наш час дуже мало людей цікавляться історією, і талановиті дослідники на вагу золота. Люди, які мають одночасно талант і, поклик до цієї нелегкої справи  народжуються, один на мільйон і до кагорти таких людей належить бібліотекар школи Людмила Степанівна Бодрак, яка організувала другу частину зустрічі, що відбувалася в краєзнавчому музеї шкільної бібліотеки та була присвячена висвітленню трагедії єврейського народу під час окупації нацистами села Іванів.
 
Дослідниця  разом із вихованцями брала участь у численних проєктах з вивчення жахливих сторінок Голокосту в Україні під час Другої світової війни. Зі слів оповідачки на сьогоднішній день в селі не залишилося жодного єврея, а в 1942 році їх було розстріляно близько двох тисяч. Місце розстрілів поблизу польського кладовища має назву Малий Бабин Яр. Вихованці  пишаються, що до числа Праведників України входять четверо іванівців, які рятували євреїв, ризикуючи власним життям. Свідчення очевидців, інтерв’ю, опрацьовані архівні документи на прикладі жителів-євреїв Іванівської громади увійшли до друкованих видань Міжнародного проєкту «Захистимо пам’ять».
 
Також, Людмила Степанівна розповіла про письменників рідного краю: Степана Витвицького, Віталія Березінського, славетних майстрів поетичного слова та поділилася планами щодо святкування ювілею видатного сучасника, письменника-гумориста Олега Чорногуза.
 
Ірина Олексіївна Івасюк, директор закладу культури «Вінницька міська централізована бібліотечна система» подарувала вихованцям закладу книги, канцтовари, сувенірну продукцію та висловила впевненість, що змістовна зустріч в межах школи невдовзі знайде продовження в подальшій результативній співпраці на базі бібліотек системи.