1 серпня Бібліотека-філія 13 ВМ ЦБС спільно із Музей Вінниці провели годину пам’яті «Ромська трагедія».
Захід відбувся до 80-тої річниці вшанування жертв страшної трагедії в таборі смерті Аушвіц-Біркенау, під час якої в ніч із 2 на 3 серпня 1944 року нацисти вбили від трьох до чотирьох тисяч ромських в’язнів.
Лектор – кандидат історичних наук, заступник директора музею Вінниці Євген Сафар’янс розповів присутнім подробиці геноциду ромської нації. Знищення – це спільна риса для нацизму, сталінського комунізму та сучасного рашизму. Нацисти розпочали і здійснювали геноцид ромів не у вакуумі. Упередження щодо ромської спільноти існували у європейських суспільствах. Нацисти використали та посилили ці упередження. Після приходу до влади вони поступово ізолювали ромів, позбавляючи їх прав, доступу до освіти та працевлаштування. Дискримінація ромів тривала навіть після поразки нацизму.
Також з лекції стало відомо, що в окремих випадках нацисти, збираючи ромів для розстрілу, маскували свої справжні наміри інформацією про переселення.
Сьогодні ми маємо розуміти, що дії та методи рашистів по знищенню людей аналогічні ідеологіям нацистів! Нажаль таке відбувається і в теперішній війні росії з Україною.